„Talent niejedno ma imię…” – pod takim hasłem obchodziliśmy w roku 2018/2019 Święto Szkoły, które zawsze odbywa się 19 marca, w dniu imienin patrona naszej szkoły, Józefa Chełmońskiego.

 

            Świętowanie rozpoczęliśmy o 8.00 grą terenową przygotowaną przez Katarzynę Aust (skarbnicę wiedzy o malarzu) i Łukasza Borowego. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jeden ze świadków chrztu małego Józia nie podpisał aktu chrztu? Odpowiedzi na to i inne pytania poszukiwali uczniowie w trakcie gry. Znaleźć je musieli w różnych miejscach na terenie szkoły, wędrując po niej i wykazując się spostrzegawczością, umiejętnością szybkiego odnajdywania informacji, a przede wszystkim pracy zespołowej. Najskuteczniejszą okazała się drużyna w składzie: Kinga Urynowicz, Magdalena Witecka i Justyna Wodzyńska.

 

            Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00. W podniosły nastrój wprowadziło nas odśpiewanie hymnu szkolnego w towarzystwie naszego historycznego już sztandaru. W dniu tak dla nas ważnym licznie przybyli goście, przyjaciele szkoły: pani Urszula Ciężka - Wójt Gminy  Radziejowice, pani Beata Kalina – dyrektor GCO w Radziejowicach, pan Sławomir Kamiński - pełnomocnik  Wójta Gminy  Jaktorów. Nie mogło również zabraknąć  naszych księży: proboszcza Andrzeja Sadowskiego i wikarego Roberta Stanickiego oraz członków rodziny naszego patrona: pana Stanisława Austa, pana Piotra Szczepankowskiego - Chełmońskiego i pani Anny Stefańskiej.

 

            Wśród naszych przyjaciół gościliśmy także pana Jacentgo Suzdorfa, panią Izabelę Wicińską i pana Stanisława Pajurkowskiego oraz przedstawicieli Rady Rodziców: pana Tomasza Michalskiego, panią Bożenę Bajkowską i panią Agnieszkę Nawrocką oraz pozostałych przyjaciół szkoły.

 

            Zaraz po przywitaniu gości mieliśmy przyjemność oglądać przedstawienie pt. „Kacperek”, którego reżyserem była Danuta Plewka. O oprawę muzyczną zadbała niezastąpiona Krystyna Majksner-Krzywicka. Scenariusz powstał na motywach bajki Janiny Porazińskiej o tym samym tytule. To bajka o chłopcu, który nie wiedział, co chce robić w życiu. Próbował swych sił u krawca, szewca, nawet czarodzieja, jednak nie dla niego było szycie, miary, nawet magiczne sztuczki. Nic mu nie wchodziło do głowy, czym przysparzał zmartwień mamie. Aż pewnego dnia odkrył swój talent i swoją miłość do gry na skrzypcach. Jego muzyka powodowała, że kto ją usłyszał, stawał się lepszym. Och, jak wielu z nas potrzebuje takiej muzyki! To bajka o tym, że warto szukać swego miejsca, odkrywać swoje talenty, bo wtedy świat staje się lepszy. W przedstawieniu wystąpili uczniowie: Andrzej Popko (Kacperek), Dominka Socha (mama, głos ze skrzyni), Konrad Wiciński (krawiec, szewc), Antonina Białobrzeska (Baj, Czarodziej, sowa), Antonina Choma, Izabela Falęcka, Julia Michalska (Elfy), Natalia Karolak, Anna Kampa, Szymon Tereszczuk (uczniowie krawca i nieoceniona pomoc techniczna). Wszyscy wykonawcy bardzo poważnie potraktowali swoje zadania i doskonale wczuli się w role, świetnie odgrywając postacie i wyrażając towarzyszące im emocje. Samo przygotowanie spektaklu sprawiało wszystkim ogromną frajdę i było dobrą zabawą. W czasie prób przytrafiały się zabawne epizody. Czasem zaplątał się ktoś w materiał, czasem ktoś zmienił tekst albo coś dopowiedział. Wywoływało to śmiech, często trudny do opanowania. Ta swego rodzaju śmiechoterapia powodowała, że trema szybko ustępowała i debiutujący na scenie najmłodsi uczestnicy poczuli się pewniejsi. W przygotowaniu strojów pomogli rodzice.

 

            Dzięki odważnym uczniom klasy III, ubranym w wiejskie stroje z czasów życia malarza, mogliśmy przyjrzeć się obrazom:  „Bociany” (prezentacja Dagmara Dziekańska), „Babie lato” (prezentacja Fabian Bąkowski) oraz „Sójka” (prezentacja Emil Maciejewski). Dzieci przygotowała Małgorzata Leja-Kochan.

 

            Tuż przed przerwą odbył się multimedialny konkurs wiedzy o patronie przygotowany i przeprowadzony przez Sylwię Włodarczyk.

 

            W trakcie półgodzinnej przerwy uczniowie tłumnie przybyli do sali nr 3, gdzie brali udział w loterii fantowej, z nadzieją na upolowanie wymarzonych fantów. W trakcie loterii, którą zorganizowały Elżbieta Błażejewska i Małgorzata Korska, udało się zebrać kwotę 980 zł, która zasili budżet na zakup nowego sztandaru dla szkoły – ma się on u nas pojawić we wrześniu – z okazji 50-lecia nadania imienia i sztandaru szkole.

 

            Równie dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród przybyłych gości, cieszył się kiermasz zorganizowany przez Małgorzatę Leję-Kochan. Za symboliczną kwotę można było nabyć przepiękne przedmioty, wykonane ręcznie przez uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

            Ogromną uwagę w tym dniu przykuwały szkolne korytarze. To na nich najbardziej czuć było ducha naszego znakomitego malarza, patrona szkoły. Wszystko za sprawą m.in. wystawy prac, którą zorganizowały Agnieszka Dobrowolska i Sława Wiśniewska. Na górnym korytarzu dumnie wisiały prace uczniów uzdolnionych plastycznie. Kinga Urynowicz (kl. VI) i Marcelina Tereszczuk (kl. II) to uczennice, które szlifują swój talent nie tylko w szkole, ale także na warsztatach plastycznych organizowanych przez „Powozownię” w Radziejowicach. Dziewczynki wykonują prace różnymi technikami: malują farbami na płótnie, szkicują węglem,  rysują kredkami, używają flamastrów. Swoje prace zaprezentował Mikołaj Grochowski (kl. IV), który bardzo lubi rysować  kolorowe postacie  z komiksów Lego. Izabela Popłońska (kl. IV) szkicuje portrety, a do ich  tworzenia używa najczęściej ołówka. Na wystawie znalazły się także prace Dominiki Sochy (kl. VII), która lubi rysować barwne prace o różnej tematyce.

 

            Obok prac uczniów zostały zaprezentowane prace Danuty Plewki (pedagoga szkolnego), która haftuje ściegiem krzyżykowym, gobelinowym, płaskim, ale także richelieu mereżką. Jak twierdzi, w obrazach najlepiej sprawdza się krzyżykowy lub gobelinowy. Przygodę z haftowaniem zaczęła  jeszcze w szkole podstawowej, były to głównie zakładki, hafty na bluzkach. Wtedy inspirowały ją motywy ludowe. Obrazy zaczęła haftować w liceum. Kilka lat temu na warsztatach Uniwersytetu Ludowego w Sękowej Woli zainspirowała się haftem płaskim i odkryła możliwości mereżki. Pomysły podpowiada jej codzienność, utrwala to, co zobaczy lub pamięta z dzieciństwa. Dlatego na obrazach widoczne są głównie pejzaże, kwiaty, pojawiają się zwierzęta. Wszyscy w szkole wiedzą, że to miłośniczka i przyjaciel psów. Ważnym elementem są drzewa o różnych porach roku. Często są też domy, a właściwie wiejskie chaty skryte wśród drzew. Uważa, że haftowanie, podobnie jak inne rodzaje prac, np. szydełkowanie, działają wyciszająco, relaksują i dodają energii. Pani pedagog czasami pisze też wiersze. Haft jest dla niej innym rodzajem poezji.

 

            Z okazji Święta Szkoły zorganizowano konkurs plastyczny „Lapbook o Polsce” dla uczniów uczęszczających do szkół na terenie gminy Radziejowice.  Celem konkursu było pogłębianie wiedzy o Polsce, motywowanie dzieci do czytania i czerpania wiedzy z książek,rozbudzanie indywidualnych zdolności i zainteresowań, rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności uczniów, a przede wszystkim promocję uczniów uzdolnionych plastycznie. Na konkurs wpłynęło 25 prac. Uczniowie prezentowali  w nich symbole narodowe, stroje ludowe, postaci sławnych Polaków, ciekawostki o naszym kraju, ważne wydarzenia historyczne, a także gry, krzyżówki, quizy i zagadki. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 25 marca na fanpage-u szkoły.

 

            Dolny korytarz prezentował niezwykłą galerię obrazów pani Izabeli Wicińskiej, która maluje pod kierunkiem Olgi Langowskiej.  Pani Izabela to mama jednego z naszych uczniów, jej przepiękne dzieła inspirowane są twórczością Józefa Chełmońskiego. Jesteśmy bardzo wdzięczni za udostępnienie wystawy i za przychylność dla naszej szkoły.

 

            Wszystko, co działo się tego dnia w naszej szkole, to prawdziwa uczta dla duszy i ciała. Po przerwie odbyła się gala talentów przygotowana przez Ewelinę Kamińską i Mariolę Karbowską. Pani Dyrektor użyła trafnej metafory, podsumowując występy uczestników tej części uroczystości. Mieliśmy zaszczyt oglądać najpiękniejsze kwiaty (talenty) wyhodowane przez ogrodników (nauczycieli) z małych nasionek, które kruche i delikatne trafiły jakiś czas temu do szkoły w uroczej Kuklówce.

 

            Niespodziankom nie było końca. W ostatniej części uroczystości głos zabrał Maciej Jankowski, łowca talentów informatycznych. Uczniowie klasy VII i VIII pod jego kierunkiem pokazali, że nasza szkoła nie tylko sztuką i tradycją żyje. Pokazali, że szkoła choć mała i wiejska, jest także nowoczesna. Zaprezentowali swoje kompetencje i umiejętności związane z technikami IT. Pochwali się umiejętnościami tworzenia stron internetowych o naszej szkole i patronie. Strony internetowe przygotowali uczniowie klasy VIII (Krzysztof Śliwiński i Krzysztof Przybysz). K. Śliwiński wykonał także komputerową grę zręcznościową. Konrad Wiciński z klasy VII jest zafascynowany programowaniem w Scratchu. Chcąc się pochwalić swoimi umiejętnościami, przygotował quiz ze znajomości życia Józefa Chełmońskiego. Kto przeszedł cały quiz, mógł spróbować swoich sił w grze zręcznościowej polegającej na szukaniu obrazów namalowanych przez naszego patrona. Ostatnią, najbardziej efektowną częścią prezentacji był film o naszej szkole przygotowany przez uczennice klasy VIII (Paulinę Rusek, Karolinę Truszkowską, Wiktorię Wisińską i Oliwię Wójcicką). Dziewczęta same go nagrały i zmontowały. Film wywołał duże poruszenie  wśród zgromadzonej publiczności, opowiadał on o Józefie Chełmońskim oraz pokazywał jak obecnie wygląda szkoła. Widowni film tak się spodobał, że nagrodziła twórców gromkimi brawami.

 

            Po zakończeniu uroczystości nauczyciele zaprosili gości na wspólny poczęstunek.

 

            Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że szkoła w Kuklówce jest mocno zakorzeniona w tradycji, kulturze, że po korytarzach szkoły wciąż krąży dobry duch Chełmońskiego, który zaraża naszych uczniów pasją i obdarowuje talentami, który czuwa nad wyjątkowym klimatem tej szkoły, który gromadzi w jednym miejscu i o jednej porze przyjaciół naszej szkoły. Należy podkreślić, że potrafimy odnaleźć się również w XXI w., że jesteśmy otwarci także na nowe technologie.

 

 Dzień Patrona - Gala szkolnych talentów 

19 marca to szczególna data dla społeczności szkolnej w Kuklówce. Obchodzimy wtedy Święto Szkoły przypadające w dzień imienin patrona – Józefa Chełmońskiego. Nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w jedynym, niepowtarzalnym, szkolnym pokazie „Mam talent”!

 

Na szkolnej scenie zaprezentowali swoje umiejętności uczniowie, którzy lubią śpiewać, tańczyć, wykonywać różne sztuczki. Teraz stawiają pierwsze kroki, ale być może kogoś z nich będziemy już za parę lat podziwiać na dużej scenie. Zaproszeni goście mieli również okazję do obejrzenia wystawy prac plastycznych naszych uczniów, nauczycieli i rodziców naszych uczniów oraz przyjaciół szkoły.

 

Jak wiadomo, każdy występ poprzedzają próby. O ciężkich treningach sporo wie Maja - prawdziwa wojowniczka, która trenuje karate od dwóch lat. Jej występ zainaugurował szkolny show. Ubrana w strój KarateGi zaprezentowała nam KATA, czyli specjalny układ ćwiczeń. Ważna jest tu koncentracja, równowaga, ruch, okrzyki oraz sposób oddychania.

 

Trenować można również piłkę nożną. Swoje pierwsze sztuczki z piłką zaprezentował Emil.

 

Trzeci występ trzymał w napięciu. Konrad postanowił pobić swój rekord w układaniu kostki Rubika. Udało się! Manipulowanie kostką zajęło mu 1 min 32 s. Gratulujemy!  

 

Następnie na scenie powitaliśmy Zuzię. Uczennica zaprezentowała nam sztuczki z kubeczkami! Do widowiskowego pokazu wykorzystała profesjonalny sprzęt.

 

Kolejna uczestniczka - Magdalena - przy delikatnej muzyce wykonała układ taneczny z wykorzystaniem hula-hoop.

 

Jak widać zainteresowania mogą być różne. Pasją może być układnie kubeczków czy sztuczki akrobatyczne, ale hobby może być również taniec. Igor, który uczestniczy w zajęciach tanecznych, wykonał dynamiczny taniec breakdance.  

 

Treningi kojarzą nam się z wieloma godzinami podskoków, biegów, wylewaniem siódmych potów. Ale  ćwiczyć można również grę na instrumencie. Kilkoro naszych uczniów stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie. Aleksandra oraz Dagmara wykonały utwory na klawiszach. Trzecim uczniem, który zdecydował się zaprezentować budzący się talent, był Piotr, który zagrał na saksofonie!

 

Talent show nie obędzie się bez piosenki. Wystąpili soliści, duet oraz zespoły.

 

Jako pierwsza wystąpiła Izabela, która zaśpiewała piosenkę „Łowcy gwiazd”. Potem Zuzanna zaprezentowała piosenkę „Nie bój się chcieć”. Następnie powitaliśmy Dagmarę, która zaśpiewała „A ja mam psa”. Duet Zuzanna i Julia zaprezentował utwór „Tamta dziewczyna”.

 

Przyszła pora na zespoły. Najmłodsze „Niezapominajki” wykonały „Puszek Okruszek”. Po nich wystąpił  „Kwartet 4/7” z piosenką „Orkiestry dęte”. „Makowe Panienki” wykonały utwór Marka Grechuty „Dni których nie znamy”. Na koniec publiczność porwały „Wiolinki” w utworach „Shallow” oraz „Colour of your life”.

 

Talent niejedno ma imię. Udowodnili to najstarsi uczniowie, którzy na zakończenie widowiska zaprezentowali swoje umiejętności w dziedzinie IT. Krzysztof zaprezentował napisaną przez siebie grę komputerową. Drugi Krzysztof przedstawił swoją stronę internetową poświęconą patronowi. Konrad zademonstrował quiz znajomości obrazów Chełmońskiego, stworzony specjalnie na Święto Szkoły. Wielkie uznanie publiczności zdobył też film promujący szkołę nagrany przez cztery ósmoklasistki.

 

Uczniom, którzy zdecydowali się wystąpić przed tak liczną publicznością serdecznie gratulujemy odwagi. Wszystkich zachęcamy do tego, by odkrywali w sobie talent. 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony